<
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bursa İl Sağlık Müdürlüğü T.C. Sağlık Bakanlığı Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Bursa İl Sağlık Müdürlüğü T.C. Sağlık Bakanlığı Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Tarihçemiz

Güncelleme Tarihi: 10/06/2018

TARİHÇEMİZ


Hastanemiz 1 Eylül 1994 tarihinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ait Ertuğrulgazi Öğrenci Yurdu'nun Göğüs Hastalıkları Hastanesine  dönüştürülmesiyle hizmet hayatına başlamıştır. Vakıf ve Sağlık İl Müdürlüğü arasında yapılan ve Sağlık Bakanlığının onayladığı bir protokolle devlet vatandaş işbirliğinin en güzel örneklerinden biri sergilenmiştir. APK Kurul Başkanlığı Uzmanlarının verdiği rapor doğrultusunda tadilatlar yapılarak 16 Ocak 1995 yılında hasta kabulüne başlanmıştır.  

100 standart yataklı 65 fiili yatak kapasitesi ile Ocak 1995'ten itibaren sınırlı imkanlarıyla hizmete başlayan hastanemiz hayırsever vatandaşlarımızın katkılarıyla her geçen gün sağlık hizmetlerine kalitesini artırarak devam etmiştir.
 

11 Mayıs 1999 tarihinde siteler mahallesinde bodrum+zemin+2 kattan oluşan Verem Savaş Derneği binası Göğüs Hastalıkları Hastanesi ek binası olarak 10 yıl süreyle ücretsiz tahsis edilmesi sağlanarak 50 yatakla hizmete başlatılmıştır. 10.01.2009 Tarihi itibari ile aylık kira karşılığı sağlık hizmetleri devam etmektedir.

 İnsanımıza verdiğimiz değerle hem fiziki yapısında iyileştirmeler yaparak hem işleyiş ve verimliliğini artırarak hizmet kalitemizi artırdığımız hastanemiz sadece Bursa’dan değil Güney Marmara’dan hasta almaktadır.

Adını aldığı Prof. Dr. Türkan Akyol ise 12 Eylül 1928’de İstanbul’da doğmuştur. Erenköy Kız Lisesinden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girerek 1953’te bitirdiği bu fakültede asistan olarak çalışmaya başlamıştır. Akyol, 1956’da göğüs hastalıkları uzmanı olarak bu alanda tıp fakültesinde uzun yıllar görev yapmıştır.

Türkan Akyol 1971 yılında Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı olarak Türkiye’nin ilk kadın bakanı, 1980’de ise Ankara Üniversitesi Rektörü olarak Türkiye’nin seçilen ilk kadın rektörü ünvanını kazanmıştır.

Sonraki yıllarda Kadın ve Çocuktan Sorumlu Devlet Bakanı olarak hizmetlerine devam etmiştir. 

Örnek şahsiyetlerin ad verdiği, iz bıraktığı bir hastane olmaktan gurur duyuyoruz. Hastanemizin kuruluşunda büyük emeği geçen Kurucu Başhekimimiz Dr. İsmail Fakı ve sonraki hastane yöneticilerimize verdikleri hizmetten ötürü teşekkürü bir borç biliyoruz.